Description
Blomberg KNE4564EVI fully built-in fridge-freezer with No Frost technology, energy class E and a total net capacity of 254L. It features VitaminCare+ technology which ensures that your fruits and vegetables stay fresh for longer, internal Led lighting , internal touch control with Electronic Display for precise temperature control, Door Open Alert , chrome-plated Wine Rack and Reversible Doors.
VitaminCare+ vegetable drawer

VitaminCare+ is an innovation that uses cutting-edge 3-color light technology to intelligently mimic the 24-hour cycle of the sun. This keeps fruits and vegetables in their natural environment long after harvest, preserving their vitamins and freshness for longer. Live like a pro and enjoy a healthier lifestyle with more nutritious meals than ever before!
No more ice buildup

Keep food fresh without freezing. No Frost technology maintains a constant, optimal temperature in every corner by improving air circulation. It prevents ice from forming on food, such as vegetables, so they stay fresh. And it prevents the need to defrost your refrigerator.
Super Cooling

By activating the SuperCool function, the refrigerator reduces the temperature for a short period of time, so that food is kept at the right temperature. With just one touch of a button, the “SuperCool” function will ensure that the temperature of your food and drinks drops quickly.
Wine Rack

Enjoy convenient storage for your bottles thanks to the chrome wire wine rack in our refrigerators. It can store up to five two-liter soft drink bottles or wine bottles, so you’ll have extra space on your refrigerator shelves to store more of your food.
Features
| Model | KNE4564EVI |
|---|---|
| Manufacturer | Blomberg |
| Color | White |
| Place | Full Built-in |
| Type | Refrigerator-freezer |
| Climate Class | Extended Temperate, Subtropical |
| Energy Class | E |
| Electricity Consumption | 238 kWh |
| Freezer Capacity | 91 liters |
| Maintenance Capacity | 163 liters |
| Noise Energy Class | C |
| Noise Level | 38 dB |
| Reversible Door Hinge | Yes |
| Inverter | No |
| NoFrost | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 59.5 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 545 × 540 × 1,775mm |
| Warranty | 5 years |








Reviews
There are no reviews yet.