Description
Cook delicious barbeque for you and your friends with the Blaupunkt GRT301. It features a large 45×30 cm non-stick removable plate with two types of surfaces, corrugated and flat, and a convenient thermostat installed on the detachable power cord with which you can adjust the cooking temperature to suit your culinary tastes, while an indicator light will let you know when the appliance has heated up. In addition, the grill design and removable grease tray help make cleaning easy, while the grill handles are made of heat-resistant material, which increases the user’s level of safety.
Barbeque

It is hard to imagine the summer time without a barbecue, as it became a very popular way of preparing meals. It is also a great opportunity to meet with family and friends. But why limit yourself to barbecuing only in the summer months? With the GRT301 electric grill you can prepare delicious pork neck even in the winter. The GRT301 model features a large, rectangular, removable, 45 x 30 cm heating plate, and two types of surfaces – corrugated and flat. Such a large heating surface makes it possible to prepare a large amount of meat at once or with other food, such as roasted vegetables.
Specifications
| Model | GRT301 |
|---|---|
| Manufacturer | Blaupunkt |
| Color | Inox |
| Power | 2000 W |
| Cooking Area | 1,350 cm² |
| Removable Plates | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Net Weight | 2.25 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 562 × 320 × 82 mm |
| Guarantee | 2 years |






Reviews
There are no reviews yet.