Description
Midea MIH352D215K1 induction hob with frameless design, 30cm width. Features 2 cooking zones, Touch control with 9 power levels, residual heat indicator levels for each zone, Boost function, which will quickly and automatically warm up the dish and adjust the power to the heating level of your choice, Timer with shutdown function for all zones and SafetyLock for children.
Faster cooking, Reduced consumption

Induction hobs heat the base of the cookware by means of magnetism as soon as it is placed on the hob. In this way we have faster cooking, e.g. 2L of water boils in half the time than on the ceramic hob, and less energy consumption as there is no unnecessary consumption (the hob only heats the surface of the base of the vessel). In addition, cleaning becomes easier since in case something is spilled, the surface is cold and finally, it is safer it automatically shut off when the pot is lifted from the surface of the hob.
Boost function

A convenient solution for those who live intensively and do not like to waste a single minute. Want to bring water to a boil in no time? The Boost function enhances the heating power when you need to quickly get a high temperature. You can use the Boost function on any cooking zone. The cooking zone will return to its original setting after 5 minutes.
Count-down timer

You can set the desired cooking time with the Count-down timer. Once the time is up, an audio signal is emitted and the corresponding cooking zone is automatically deactivated.
Specifications
| Model | MIH352D215K1 |
|---|---|
| Manufacturer | Midea |
| Width | 30cm |
| Type | Induction |
| Cooking Zones | 2 |
| Flexible Cooking Zones | No |
| Total Power | 3600 kWh |
| Display | Touch |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 5.33 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 59 × 288 × 522 mm |
| Guarantee | 2 years |






Reviews
There are no reviews yet.