Description
Midea water dispenser with integrated water pump to have cold or hot water whenever you want. Features push taps with a child safety function on the hot water control, stainless steel water tank and empty bottle indicator.
Bottom Loading

Stop struggling every time you need to change your water bottle and simplify your life with water coolers that have a built-in pump at the bottom. Now it’s easy to refill with minimal effort, just connect the bottle, push it in and start filling your glass with fresh water.
Specifications
| Model | YL1633S-E(SL) |
|---|---|
| Manufacturer | Midea |
| Color | Silver |
| Wi-Fi | No |
| Heating power | 420 W |
| Cooling power | 100 W |
| Heating Temperature | 85-95 °C |
| Cooling Temperature | 3-10 °C |
| Water Heating capacity | 4.0 L/h |
| Water Cooling capacity | 2.5 L/h |
| Hot Water Tank | 1.16 L |
| Cold Water Tank | 3.6 L |
| Net Weight | 16.4 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 350 × 310 × 1,040 mm |
| Guarantee | 2 years |






Reviews
There are no reviews yet.