Description
Are you looking for an efficient vacuum cleaner that will help you keep your entire home tidy? The Midea P8 Plus is a powerful cordless vacuum cleaner with 130AW suction power combined with an automatic dust collection station for convenient emptying. In addition, it features an efficient 350W BLDC motor, a cleaning head with LED lighting and de-tangle technology specially designed for pet hair, versatile accessories for every use and an autonomy of up to 60 minutes.
A vacuum cleaner that takes care of itself

Different from traditional vacuum cleaners, the P8 is equipped with an automatic dust collection station. Simply place the vacuum cleaner on top of the station to automatically empty it and simplify the disposal of dust without letting it fall on the floor or float in the air. Clean hands, clean air, clean floors, clean home.
Say goodbye to pet fur problems

P8 is designed to reach and clean deep where pets go helping to keep your home cleaner and healthier. The cleaning head is equipped with de-tangle technology that automatically untangles and cleans tangled hair from the cleaning bar giving you a deep clean on all surfaces, even carpet.
Powerful motor, Deeper cleaning

Clean deeper into carpets and make a clean sweep of hard floors with a stunning 130AW of suction generated by the powerful and efficient 350W BLDC motor. Easily handle hair, dust and debris throughtout your home.
Long working time

Don’t worry about having to charge your vacuum cleaner frequently. You don’t have to take excessive breaks in cleaning anymore! The P8 Flex is equipped with a powerful battery that allows it to run for about 60 minutes per charge (depending on the mode). This is enough to thoroughly vacuum the floors even in a large apartment! To charge the device, use the included adapter. It is also possible to disconnect the battery if needed.
Effective filtration

The stick vacuum cleaner uses a 4-stage filtration system with a HEPA filter, with which it effectively eliminates even extremely fine dust particles. Also noteworthy is the 0.65-liter waste tank, which prevents the proliferation of germs and secondary contamination through the use of antibacterial material with Ag+ ions.
High-Capacity 2.5L Dust Bag

High-capacity dust storage allows you to go longer before needing to change your bag, keeping hassle to minimum.
Know when to empty with full bag alerts

Your dust station will let you know when it’s time to change the bag thanks to a handy full bag notification. Just take out the old bag, toss it, and replace it.
Specifications
| Model | MP08EUGY-DS |
|---|---|
| Manufacturer | Midea |
| Color | Black |
| Power | 25.90 V |
| Capacity | 600 ml |
| Suction Power | 130 pa |
| Power Levels | 3 |
| Display | Yes |
| Ideal for Pets | Yes |
| Noise Emission | 79 db |
| Power | 350 W |
| Battery | 7*2000mAh |
| Autonomy | 60 minutes |
| Charging time | 4-6 hours |
| Operating time | 15, 30, 60min |
| Dust collect | 2.5L dust bag bapacity |
| Net Weight | 10 kg |
| Guarantee | 2 years |









Reviews
There are no reviews yet.