Description
Samsung RB38C602DSA/EF
Uniform cooling everywhere – All-Around Cooling system
Make sure all your food is properly cooled, no matter where it is. The All-Around Cooling system cools the entire refrigerator evenly. Cold air is channeled through multiple air vents at the level of each shelf, thus maintaining a consistent distribution of cooling throughout the refrigerator, resulting in food staying fresh for a long period of time.

More space in the same external dimensions – SpaceMax Technology
Store more food in an extra-large 390-liter refrigerator with a standard 600 mm depth design that will seamlessly align with your cabinets. The high-performance insulation of SpaceMax technology makes the walls much thinner. This creates more storage space, without protruding from your work surface.

Smart energy saving up to 15% – SmartThings AI Energy Mode
Reduce energy usage by up to 15% with AI Energy mode. If you select Custom Mode, if your estimated electricity consumption exceeds your preset target, AI Energy mode will alert you and ask you whether to activate saving mode. It adjusts the compressor speed and defrost cycle based on your usage habits and environment.

Quick cooling or freezing as you wish – Power Cool / Power Freeze
Enjoy super-fast cooling performance. At the touch of a button, Power Cool distributes powerful cold air inside the refrigerator to quickly chill vegetables or your favorite drinks. On the other hand, Power Freeze distributes very powerful cold air in the freezer. It is suitable for freezing or solidifying frozen foods and making ice.

Impeccable harmonious and elegant design – Modern and elegant design
Give your home an incredibly stylish look. The standard 600mm depth will perfectly align with your cabinets. It features beautiful flat doors and a clean back. The minimalist interior has a hidden screen, a flat wine rack and blue food containers and boxes.

No more ice build-up – No Frost
Keep food fresh without freezing. No Frost technology maintains a constant, optimal temperature in every corner, improving air circulation. It prevents ice from forming on foods, such as vegetables, so they stay fresh. And it prevents the need to defrost your refrigerator.
Place large and many bottles on the door – Large door shelf
Place large bottles up to about 2 liters in the door so you don’t waste shelf space. A large and deep Big Door bin helps you safely store large bottles, bulky cans and many types of drinks. It’s great if you want to have easy access to iced drinks and your favorite beverages at all times.


Long compressor life – Digital Inverter Compressor with 20 year warranty (only on spare parts after the 5th year)
Enjoy smart energy use and long-lasting performance. The Digital Inverter Compressor automatically adjusts speed according to cooling requirements. So the temperature is appropriate and efficient, with low noise levels and is backed by a 20-year warranty on the Inverter compressor (only on the spare part after the 5th year).
Easy to clean, durable and protective back – Ultimate organization
Clean the back of your refrigerator very easily. The Clean Back is a perfectly smooth safety cover for the necessary coils and cables. It looks very neat, can be easily cleaned and offers durability. It does not let dirt collect around the elements and protects them from impacts.

| Type: | Freestanding |
| Freezer: | Bottom side |
| Energy Rating: | D |
| Power consumption: | 211kWh / year |
| Connectivity: | Wi-Fi |
| Controls: | Internal, Touch |
| Capacity: | 390L |
| Fridge capacity: | 276L |
| Cooling System: | No Frost, All Around Cooling |
| Fridge functions: | Digital Inverter Technology, Power Cool |
| Shelves: | 5 |
| Door pockets: | 4 |
| Drawers: | 1 |
| Shelves material: | Security glass |
| Adjustable shelves: | Not available |
| Egg tray: | Available |
| Interior lighting: | Available, LED, Fridge |
| Alarms: | Open door |
| Reversible door: | Available |
| Freezer capacity: | 114L |
| Freezer functions: | Power Freeze |
| Freezer drawers: | 3 |
| Ice tray: | Available |
| Noise: | 35dB |
| Special features: | SpaceMax technology, SmartThings AI Energy Mode, Large door shelf, Easy Clean, Safe Protection |
| Dimensions: | 2030 x 595 x 658mm |
| Weight: | 72kg |
| Colour: | Silver |








Reviews
There are no reviews yet.