Description
Samsung Jet Bot+ robotic vacuum cleaner with 90′ autonomy and Clean Station dock, so you don’t have to empty the trash every time. Features LiDAR sensor for optimal mapping, high-performance brush that pulverizes the hairs to avoid getting stuck around the brush and Digital Inverter motor for powerful cleaning with a 10-year warranty. Finally, via SmartThings app you can schedule it remotely, monitor the cleaning status, set virtual no-go zones or get a real-time cleaning report.
Clean Station

Enjoy a convenient, no-touch, hygienic way to empty your trash. After cleaning, the robot vacuum automatically returns to the Clean Station base, which empties the dust using “Air Pulse” technology. At the same time, a multi-level filtration system traps 99.999% of dust particles.
LiDAR Sensor

The LiDAR sensor tracks the Jet Bot’s location by scanning a room to collect distance information. and cleans your house efficiently, calculating the position of the broom and optimizing its path. Thus, it moves efficiently and covers a larger area of your home. Mapping can also be controlled via your mobile device.
Wi-Fi control

Control and monitor your Jet Bot vacuum anytime, anywhere with Wi-Fi control. Using the SmartThings app, you can program it remotely to clean selected rooms or set virtual no-go zones. You can also track your cleaning status to see where the vacuum is cleaning in real time using the Jet Live feature.
Select & No-go Zone

Choose specific areas to clean with the Select & Go function. Jet Bot recognizes rooms and can selectively clean them room by room, ensuring a quick and efficient cleaning of your home. Instead, you can set restricted areas to prevent access by creating ‘no-go zones’ or virtual walls, and thus protect valuable furniture or any other space you choose.
High-Efficiency Brush

Clean carpets and hard floors effectively without too much hair getting wrapped around the brush. The high-performance brush of the robot vacuum cleaner has fine fibers made of soft fabrics, as well as anti-static silver threads. The high-performance suction mechanisms also pulverize the bristles to prevent them from getting tangled around the brush.
Intelligent Power Control

Effectively clean hard floors and carpets. The Jet Bot’s intelligent power control recognizes the type of surface and the amount of dust and then automatically adjusts the suction power to clean thoroughly. Thus, it increases the suction power to clean the carpets with power control technology.
Powerful cleaning

Clean your home efficiently with technologies that offer powerful cleaning. The Digital Inverter Motor provides great suction power. The high-performance brush also cleans a variety of floor types, including carpets and hardwood. It also has a 10-year warranty on the motor with Inverter technology and a 2-year warranty on the battery.
Cleaning report

Check the Jet Bot’s progress and status in real time using the SmartThings app. With the real-time cleaning report, you can quickly see the movement of the vacuum on a map of your home, from wherever you are. You can see where she has cleaned and instruct her to pause or stop. You can also view the cleaning history.
Washable dust bin

Keep your dustbin clean and empty your robot vacuum cleaner with ease. The 0.2 liter dustbin is fully washable, can be removed easily, and is emptied out by just tipping the dust bin.
Specifications
| Model | VR30T85513W/GE |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Color | White |
| Power | 21.90 V |
| Capacity | 300 ml |
| Display | Yes |
| Remote Control | No |
| Ideal for Pets | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Noise Emission | 76 db |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Processor | Quad-Core R18 |
| Sensors | LiDAR Sensor, Anti-Cliff |
| Max consumption | 60 W |
| Max Running Time | 90 min |
| Net Weight | 8.4 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 350 × 350 × 99.8 mm |
| Guarantee | 2 years |
| Motor Guarantee | 10 years |












Reviews
There are no reviews yet.