Description
Izzy filter coffee machine will make sure that you have coffee with a rich taste and perfect aroma! Features a water tank with a capacity of 1.25L that yields about 12 cups of coffee, while the special boiling system enhances the intensity of the taste. If you want to enjoy your coffee several times during the day, the heating plate will maintain the temperature of the contents of the jug for a while, while thanks to the DripStop technology, not a single drop will escape! In addition, it has a pivoting filter holder for convenient placement and easy removal of the paper filter and automatic shutdown.
DripStop

We all know this situation, you want your coffee now, but the brewing process is still ongoing. Thanks to the drip-stop function, the pot can be removed without the coffee machine dripping or leaving stains. This saves time-consuming cleaning.
Pivoting filter holder

Are you looking forward to your first coffee in the morning and even more to preparing it? With the swing-out filter holder, you can prepare your morning coffee almost in your sleep: simply swing out the filter holder, fill or remove the paper filter, swing back in, done.
Specifications
| Model | 222977 |
|---|---|
| Manufacturer | Izzy |
| Color | White |
| Power | 950 W |
| Capacity | 1.25 l |
| Display | No |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 1.5 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 230 × 190 × 310 mm |
| Guarantee | 2 years |






