Description
Aeg MSB2547D-M Built-In Microwave Oven in Inox color, 25L capacity with Grill function (1000 W). Features 2 heating functions, for defrosting, warming up and perfect preparation of your food, 8 power levels, side door opening, LED display with touch control, inner surface made of stainless steel, inner Light and automatic defrost programs by weight.
Grill Function

Serve delicious meals in minutes with this dual-function microwave oven, with a grill function for a professional finish at the touch of a button. You can have everything from crispy bacon to cheese with a rosé crust.
LED Display

This microwave oven has an intuitive touch screen control and an easy-to-clean surface. The touch control also allows you to change functions and times in seconds.
Specifications
| Model | MSB2547D |
|---|---|
| Manufacturer | Aeg |
| Color | Inox |
| Installation type | Full Built-In |
| Power | 900 W |
| Capacity | 25 l |
| Power Levels | 8 |
| Grill | Yes |
| Steam | No |
| Display | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 19 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 400 × 595 × 388 mm |
| Guarantee | 5 years |






