Description
Rowenta Stylis rechargeable grooming machine with 90′ autonomy, 11 cutting positions for perfect shaping from 0.5-10mm and high quality self-sharpening stainless blades for a pleasant shaving experience.
High cutting performance

The high-quality self-sharpening blades ensure long-lasting sharpness and a perfect trim for a clean and well-groomed beard in just one pass, and the blades are designed to last for 15 years.
Precision care

The trimmer features a high-precision 1mm adjustment so you can take care your style exactly how you want it, while the adjustable comb with automatic locking system has 11 adjustable lengths from 0.5 to 10 1mm giving you perfect results every time.
Specifications
| Model | TN2801 |
|---|---|
| Manufacturer | Rowenta |
| Color | Black |
| Operation | Cordless |
| Autonomy | 90 min |
| Charging Time | 8 h |
| Cutting length | 0.5 – 10 mm |
| Cutting steps | 11 |
| Net Weight | 0.29 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 40 × 40 × 155 mm |
| Guarantee | 2 years |






