Description
The Rowenta XForce Flex 9.60 stick vacuum offers a completely new cleaning experience, combining excellent performance with ultimate flexibility. The high absorption power of 100 Air Watt ensures efficient cleaning on a daily basis and the slide-in battery offers an impressive autonomy of 45 minutes. In addition, features smart technologies such as Flex technology, smart real-time control screen and automatic adjustment of suction power.
Efficiency

The smart control screen displays the remaining autonomy time and alerts for cleaning the filter, while allowing you to adjust the power according to your needs, with 3 different levels and a Boost button.
Flex

The Rowenta XForce has excellent performance enhanced by state-of-the-art technology, automatically adjusting its suction power according to the type of floor for optimal cleaning results every time, while its flexible design allows it to get everywhere easily and quickly, even under low furniture, without bending thanks to the advanced two-way Flex technology.
High performance

With an absorption power of up to 100 Air Watts for maximum efficiency over time, a battery with up to 45 minutes of autonomy and a lightweight construction, this vacuum cleaner guarantees you a relaxing and efficient cleaning.
Hygiene

The dust container has a large capacity for less frequent emptying and easy maintenance, while the durable air/dust separation technology and filtering of 99.9% of tiny dust particles, allergens and mites gives you hygienic and deep cleaning.
Specifications
| Model | RH2079 |
|---|---|
| Manufacturer | Rowenta |
| Color | Red |
| Power | 18.00 V |
| Capacity | 400 ml |
| Suction Power | 100 pa |
| Power Levels | 3 |
| Ideal for Pets | Yes |
| Noise Emission | 83 db |
| Charging Time | 4 hours |
| Autonomy | 45 minutes |
| Net Weight | 3 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 248 × 234 × 1,120 mm |
| Guarantee | 2 years |






