Description
Cool your environment with DF-AF1312CC1 air cooler from CrystalAir, which is the ideal solution to withstand the great summer heat and beyond, since it combines the function of a fan, humidifier and air cooler. It is suitable for any environment with wheels for easy transportation and easy to use thanks to the touch control panel and remote control. In addition, it has Ionizer, 23 L tank with easy refilling, 9 h timer and 3 fan speeds with 2 additional modes, Natural Breeze and Sleep mode.
Specifications
| Model | DF-AF1312CC1 |
|---|---|
| Manufacturer | CrystalAir |
| Color | White |
| Power | 90 W |
| Tank Capacity | 23 l |
| Speeds | 3 |
| Motor | AC |
| Remote Control | Yes |
| Wheels | Yes |
| Timer | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 7.1 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 386 × 454 × 600 mm |
| Guarantee | 2 years |





