Description
Cuisinart kettle with 1.5L water capacity. Features easy-to-read water level indicator on both sides, ergonomic operation with easy opening of the lid at the push of a button, 360o degree cordless base, boil-dry protection & auto shut off when water boils, concealed 3000W heating element for easy cleaning and removable and easy-to-clean Limescale filter prevents limescale in the drink.
Chic, timeless design

Say good morning to our Contemporary Jug Electric Kettle, a sophisticated addition to elevate your kitchen space. With its sleek slate grey exterior and refined polished details, this kettle will look smart on any kitchen countertop. Crafted with a full stainless-steel interior and integrated limescale filter, it not only enhances the taste of your beverages but also ensures a durable and easy-to-clean construction.
Specifications
| Model | CJK780U |
|---|---|
| Manufacturer | Cuisinart |
| Color | Black |
| Power | 3000 W |
| Capacity | 1.5 l |
| Keep Warm | No |
| Tea Infuser | No |
| Temperature Control | No |
| Display | No |
| Net Weight | 1.83 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 207 × 248 × 301 mm |
| Guarantee | 2 years |





