Description
LG GSLV51PZXE
Awaken your senses with NatureFRESH
Enjoy fresh fruits and vegetables. Let your senses travel to a delightful eating experience.
LinearCooling
It “seals” the freshness of food for a longer period of time while reducing temperature fluctuations, ensuring freshness for up to 7 days.

DoorCooling+
Faster and more even cooling. Drinks are colder and food stays fresher.

Multiple airflow for optimal temperatures everywhere
Air is directed in every direction, keeping your food fresh, wherever you place it.
Large capacity
The ample space of the refrigerator allows you to store all your food and beverages without cluttering your kitchen.
| Model | GSLV51PZXE |
|---|---|
| Manufacturer | LG |
| Color | Platinum Silver |
| Installation type | Freestanding |
| Type | Side by Side |
| Align | Vertical |
| Climate Class | Tropical |
| Energy Efficiency Class | E |
| Energy Consumption | 350 kWh |
| Freezer Capacity | 219 l |
| Fridge Capacity | 416 l |
| Noise Emission Class | C |
| Noise Emission | 36 db |
| Inverter | Yes |
| NoFrost | Yes |
| Dispenser | Ice (Tank), Water (Tank) |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 111 kg |
| Depth without the Door | 620 mm |
| Dimensions (LxWxH) | 735 × 913 × 1,790 mm |
| Guarantee | 5 years |
| Motor Guarantee | 10 years |






