Description
Make your favorite coffee drinks at home with Delonghi ECP31.21 Pump Espresso Machine. Features a pressure of 15 bar, Cappuccino System for perfect milk foam and E.S.E (Easy Serving Espresso) system so you don’t have to calculate the dosage for your favorite type of coffee!
Cappuccino

If you are a lover of cappuccino… then you have found your favorite coffee machine! Choose your favorite blend and make guaranteed the most delicious cappuccino at home. The Delonghi coffee machine is easy to operate and has many modern functions such as the Cappuccino System which mixes steam, air and milk, creating a rich and creamy cappuccino.
E.S.E

With the E.S.E (Easy Serving Espresso) system you can use ready portions of coffee so you don’t have to calculate the dosage for your favorite type of coffee! Alternatively, you can use ready-made ground coffee powder. In addition, it has automatic shutdown and a ready-to-use system that keeps the dispenser always ready to produce coffee.
Thermoblock

Make your favorite coffee drinks at home and enjoy a guaranteed rich, smooth espresso thanks to the Thermoblock. With the Compact Thermoblock water heating system, the machine preheats in just 40′, while you keep the water at the exact temperature required to prepare a perfect Espresso.
Specifications
| Model | ECP31.21 |
|---|---|
| Manufacturer | Delonghi |
| Color | Black |
| Power | 1100 W |
| Pressure | 15.00 bar |
| Tank Capacity | 1.1 l |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 5 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 185 × 240 × 305 mm |
| Guarantee | 2 years |






