Description
The Izzy IZ-8207 8-in-1 air fryer is fast, versatile, compact and convenient so you can fry, bake and heat with 95% less oil in the air. The modern design to suit any kitchen features 8 customizable programs, adjustable temperature from 80°C – 200°C, easy to use touch screen display where it shows every stage of cooking as well as minimal preheating time. In addition, the non-stick cooking tray is dishwasher safe and is suitable for 6 – 7 person meals.
8 in 1

Save space and time with the Izzy Air Fryer IZ-8207 which has 8 preset programs with automatic adjustment of temperature and time. Potatoes, Steaks, Fish, Shrimp, Cake, Meat, Chicken & Pizza. Air Fry the crispiest chips, bake delicious cakes and pastries, roast chicken, meats or vegetables, Reheat Pizza and much more.
Rapid air

Rapid air technology circulates super-hot air around your food so it cooks evenly and locks in moisture giving your meal a delicious crispy, golden finish, without all the oil and grease. It still traps juices inside the crispy coating without the added fat, while being faster, cleaner, healthier and much easier. Your perfect partner for juicy chicken wings, crispy potatoes, roasted cauliflower bites, shrimp skewers, mini pizzas, fluffy cinnamon rolls, brownie bites and more.
Healthy cooking

Quick and tasty meals using 95% less oil and fat than deep frying and create healthy versions of your favorite foods, now with Izzy AirFryer you can achieve perfectly crisp fried texture and flavor, without the fat! With little to no preheating time, whip up dinner in half the time of a conventional oven without heating up the whole kitchen, while the intuitive touch menu with temperature setting up to 200°C and cooking time up to 1 hour makes it easy to use.
On the box

Specifications
| Model | 224092 |
|---|---|
| Manufacturer | Izzy |
| Color | Inox |
| Type | Air |
| Power | 1800 W |
| Capacity | 7 l |
| Preset Programs | 8 |
| Display | Yes |
| Temperature Range | 80-200 °C |
| Net Weight | 62 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 340 × 440 × 380 mm |
| Guarantee | 2 years |






