Description
LG OLED evo G4 Gallery Edition TVs with 4K technology OLED panels that are brighter thanks to Brightness Booster Max and with a renewed a11 AI 4K processor that uses deep-learning algorithms bringing an improved viewing experience. They feature Dynamic Tone Mapping Pro technology that further enhances bodies and objects to detect and give more definition to people and things in the frame, while adding natural depth, making colors impressively vivid yet accurate. They also offer an extremely smooth gaming experience, thanks to the support of features such as Nvidia G-Sync and AMD FreeSync Premium, while with support for Dolby Vision, Dolby Atmos, HDR10 and immersive α11 AI Sound Pro 4.2ch (60W), they offer you the perfect cinematic experience. Finally, the elegant “One Wall” design enhances its aesthetics by allowing fitted placement, leaving almost zero space from the wall.
OLED evo Gallery Edition

The pinnacle of bright beauty and sleek design. Whether you need a screen for your games or for home cinema, with sizes from 55 to 83 inches, the OLED evo Gallery Edition is the ideal choice for you.
α11 AI 4K

The brains behind the beauty. Following deep learning advancements, LG’s α11 AI 4K Processor enhances objects in the foreground and background to add natural depth, and makes colours spectacularly vivid yet accurate.
Brightness, now 150% brighter

Heightening the vivid beauty of LG OLED self-lit pixels, Brightness Booster Max takes refinements by the α11 processor to the next level, as the Improved Light Boosting Algorithm and Light Control Architecture boost brightness by 150%. Now, visuals look bolder with superior light efficiency.
Dynamic Tone Mapping Pro

All-new Dynamic Tone Mapping Pro goes deeper to improve the picture. Previously, it elevated just the frames. Now, the technique hones in on 5000 blocks across the screen for more vivid HDR down to each last detail.
AI Picture Pro

Thanks to AI Picture Pro, the perfect picture is closer than ever. Upgraded AI 8K Upscaling and AI Tone Mapping improve contrast and resolution for optimal detail, while Fore/Background Effect Enhancement and Dynamic Vivid maximize depth and color representation for an ultra-realistic image.
AI Super Upscaling

The AI processing system uses AI Noise Reduction and AI Super Resolution to classify images and remove noise based on their category. Deep learning algorithms then enhance faces and objects to make them look more defined, expressive and multi-dimensional without looking artificial.
AI Sound Pro

Enjoy immersive sound thanks to AI Sound Pro which virtually mixes sound to create the 9.1.2 surround sound effect, with processing for clarity and balance control.
Infinite Contrast

Put simply, OLED has millions of self-lit pixels that can turn on and off to achieve perfect black and infinite contrast. That black is better than both mini-LED and LED TVs. So it doesn’t matter how many thousands of backlights they have, LED TVs will still be in OLED’s shadow.
webOS 24

Experience a TV made for you with features My Profile, AI Picture Wizard, AI Concierge and Quick Cards through the upgraded webOS platform which provides you with even smarter features, as well as 4 guaranteed upgrades through the webOS Re program :New.
OLED Cinema

LG OLED TV produces an award-worthy performance every time you watch thanks to its incredibly sharp picture. And with perfect black and 100% colour fidelity, movies are seen how they’re meant to be seen.
Ultimate Gaming

Up your play with the first televisions in the industry to support Dolby Vision Gaming 4K at 120Hz for more fluid and realistic gaming. With a 0.1ms response time, NVIDIA G-Sync compatibility, AMD FreeSync Premium, and VRR support, even ultra-fast action appears clear and smooth.
Cloud Gaming

With the seamless addition of GeForce NOW and Stadia, there’s a whole cloud of games waiting for you to play. Rediscover games you love and find new favourites straight from your television.
Specifications
| Model | OLED55G46LS |
|---|---|
| Manufacturer | LG |
| Color | Black |
| Screen Size | 55″ |
| Display Technology | OLED |
| Electronic Display Category | Television |
| Energy Efficiency Class SDR | F |
| Energy Consumption SDR | 77 kWh |
| Energy Efficiency Class HDR | G |
| Energy Consumption HDR | 165 kWh |
| Screen Size | 139.00 cm |
| Resolution | 4K UHD |
| Refresh rate | 100 Hz |
| Release year | 2024 |
| Operating System | webOS |
| Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Twin Tuner | No |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI ARC | 1 |
| Satellite Connection | Yes |
| USB Ports | 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| VESA-Mount | 300 x 200 |
| Net Weight (TV + Stand) | 23.2 kg |
| Dimensions With Out Stand (LxWxH) | 27 × 1,222 × 703 mm |
| Dimensions With Stand (LxWxH) | 263 × 1,222 × 787 mm |
| Guarantee | 2 years |








