Description
Nespresso presents Vertuo Pop for the ultimate extraction experience. The Vertuo machine prepares without any difficulty freshly extracted coffee with rich cream as well as delicious, authentic Espresso, in 4 cup sizes, all at the push of a button. With Centrifusion, an extraction technology patented by Nespresso, you can enjoy quality coffee in large mugs regardless of the blend, since the extraction differs according to the barcode on each capsule. Finally, through a Bluetooth® and Wi-Fi connection, the Vertuo Pop automatically updates its software.
4 cup sizes

An elegant machine, 4 sizes of coffee mug at your disposal with a simple touch. From the classic Mug (230 ml) or the balanced Gran Lungo (150 ml) and of course, the intense single (40 ml) or double (80 ml) Espresso. Coffee sealed in a capsule, to be enjoyed freshly extracted: from the coffee farm directly to your mug.
Centrifusion™

Vertuo coffee makers use a patented extraction technology developed by Nespresso known as Centrifusion™ Technology. Just insert a capsule and close the lever – when activated, the capsule spins up to 4,000 rotations per minute, blending ground coffee with water and producing the perfect crema to enjoy your favourite long coffee or authentic Espresso.
Automatic Blend Recognition

Vertuo uses an intelligent extraction system that recognizes each Nespresso coffee. Thanks to a barcode on the rim of the capsule, the brewing parameters are adjusted by the machine depending on the selected Nespresso coffee. There is no need to change settings. This delivers the best in-cup result for your chosen variety – all at the touch of a button.
Simple, one-touch brewing

With just one button, the Nespresso Vertuo Pop coffee machine takes you to a world full of countless possibilities in coffee extraction. Indulge in an exuberant Carafe or enjoy explosive Espressos. Each recyclable Vertuo coffee capsule is automatically extracted by opening the head. And you can adjust the cup holder in three positions or even remove it completely.
Connectivity

Connectivity via Bluetooth and WiFi, always get the best and up-to-date Nespresso experience thanks to the automatic software update
Specifications
| Model | ENV90.A |
|---|---|
| Manufacturer | Delonghi |
| Color | Pastel Blue |
| Power | 1260 W |
| Pressure | 19.00 bar |
| Tank Capacity | 1.1 l |
| Automatic Cleaning | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Net Weight | 4 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 426 × 136 × 250 mm |
| Guarantee | 2 years |








