Description
Aeg built in gas hobs from Series 6000, 60cm width and Cast Iron plates. Features automatic ignition system, automatic gas shut-off safety system, StepPower controls for precise heat and 4 high efficiency burners of 1000W, 2×1900 W and Wok burner of 3900 W.
StepPower

Experience precision on the hob with StepPower controls. And produce consistently delicious dishes. The heat can be set at levels 1 to 9, with each ascending increment offering more power. Because exact settings mean outstanding results.
Powerful Wok

Experience fuller flavor in your favorite dishes with this Powerful Wok. It generates intense, direct heat – ideal for searing seafood and locking in mouth-watering stir-fry flavors. Wok cooking mastered.
Cast Iron

Add a professional look to your kitchen with durable and premium cast iron pan supports. Continuous cast iron pan supports let you slide your cookware easily and safely without having to lift them for a seamless cooking experience
Speed Burners

The design of the Speed Burners in this AEG gas hob allows for the flames to directly target the bottom of the pan, providing quicker heat and greater efficiency. These high-speed burners get you cooking up to 20% faster.
Integrated Ignition

With Integrated Ignition, all you have to do is gently turn and press the knob, to effortlessly and comfortably spark a flame from the hob.
Specifications
| Model | HKB64420NB |
|---|---|
| Manufacturer | Aeg |
| Width | 60cm |
| Color | Glass Black |
| Type | Gas |
| Cooking Zones | 4 |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 135 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 520 × 590 × 45 mm |
| Guarantee | 5 years |





