Description
Aeg IKE64450XB induction hob from Series 6000 with OptiFit Frame™ Inox frame, 60cm width. Features 4 HighSpeed cooking zones including two Multibridge Zones, Direktouch control with 14 power levels, OptiHeat Control with residual heat indicator levels for each zone, PowerBoost function, Öko Timer with shutdown function for all zones, automatic safety shut-off and safety lock for children.
Bridge Function

Create several large surfaces to cook on with the Multiple Bridge Function in the AEG induction hob. Two zones can be paired at the touch of a button, providing a single bridge for cooking. By automatically aligning to share both temperature and time settings, it’s optimised for using large pots and pans at once.
Direktouch

Choose exactly the settings you need with a simple touch. The Direktouch system gives you direct access to the hob control, setting exactly the desired heat level.
MaxiSense®

The MaxiSense® induction hob has self-sizing cooking zones. That means each zone detects the sizes and shapes of the pans you’re using, however large or small, and sends immediate heat to fit their bases exactly. So you have complete control, and the hob responds just the way you need it to.
PowerBoost

No more waiting around for pots to boil. The PowerBoost button gives you an instant burst of heat that boils water in under 90 seconds* – that’s even faster than an electric kettle. It’s perfect for tasks like boiling potatoes, and other quick-cooking jobs too, like searing meat.
Öko Timer

The Öko timer allows you to use energy more efficiently by making use of the residual heat of the hob during the last minutes of the cooking process.
OptiHeat Control

For each heating zone, the OptiHeat Control function detects the level of residual heat, so you can make the most of the remaining heat and optimize energy use.
OptiFit Frame™

The new XL OptiFit Frame™, with an excellent sense of quality and minimal design, covers a wider range of built-in openings.
Specifications
| Model | IKE64450XB |
|---|---|
| Manufacturer | Aeg |
| Width | 60cm |
| Color | Black |
| Type | Induction |
| Cooking Zones | 4 |
| Flexible Cooking Zones | Yes |
| Total Power | 7300 kWh |
| Display | Touch |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 11.5 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 516 × 576 × 46 mm |
| Guarantee | 5 years |






