Description
LG GSXV90MCDE Black Cabinet Refrigerator
Knock twice and look inside.
Knock twice and see 23% more of the content inside thanks to the latest generation of InstaView Door-in-Door.

Long-lasting, Effortless Craft Ice
Upgrade your drinks with slow-melting Craft Ice spherical ice cubes (exclusive to LG).
LINEARCooling
“Seals” the freshness of food for a longer period of time. LINEARCooling technology reduces temperature fluctuations and ensures food freshness for up to 7 days.

DoorCooling+
Even and faster cooling for greater freshness. Drinks are colder and food stays fresher thanks to the performance of DoorCooling+.
UVnano
Daily renewal of the water supply that helps to automatically reduce bacteria from the water tap by *99.99% through UV lighting.

FRESHBalancer
Maintain optimal humidity so your fruits and vegetables stay fresh for longer.

Enhance your decor with an UltraSleek door
The UltraSleek door instantly enhances the style of any kitchen.
Large capacity
The ample space of the refrigerator allows you to store all your food and beverages without cluttering your kitchen.

Modern and elegant in every detail
Silver accents and a metal wall give a premium design feel from the inside out.
Simple operation with the Voice Assistant
Tell your fridge exactly what you need, when you need it. Say “Turn on Express Freeze” and the AI speaker will listen and take care of your vegetables.
Fresher food, faster cooling, greater savings
LG Inverter Linear Compressor keeps food fresh while consuming less energy.
| Model | GSXV90MCDE |
|---|---|
| Manufacturer | LG |
| Color | Anthracite |
| Installation type | Freestanding |
| Type | Side by Side |
| Align | Vertical |
| Climate Class | Tropical |
| Energy Efficiency Class | E |
| Energy Consumption | 350 kWh |
| Freezer Capacity | 219 l |
| Fridge Capacity | 416 l |
| Noise Emission Class | C |
| Noise Emission | 36 db |
| Inverter | Yes |
| NoFrost | Yes |
| Dispenser | Ice (Plumbing), Water (Plumbing) |
| Wi-Fi | Yes |
| Net Weight | 141 kg |
| Depth without the Door | 620 mm |
| Dimensions (LxWxH) | 735 × 913 × 1,790 mm |
| Guarantee | 5 years |
| Motor Guarantee | 10 years |






