Description


Enter a world where every color comes alive and brightness is optimized for stunning images, achieved thanks to HDR10 Pro technology.

The intelligent alpha 5 AI 4K Gen7 processor automatically optimizes sound and brightness for a completely immersive action experience.

An image tailored to what you like. Choose your favorite images and the AI Picture Wizard creates an image tailored exactly to your unique taste from 85 million possibilities. Then it saves it to your profile.

The sound system detects the layout of your room and where you are sitting to create a dome of sound around you, ideally tuned to the unique acoustics of your room.

Whether day or night, Brightness Control detects the light in your space and balances the image accordingly for clear, crisp images.

Experience an amazing immersive experience of a virtual surround sound system.

Experience a TV created for you with My Profile, AI Concierge and Quick Cards.

Transform your movie night. FILMMAKER MODE’s ultra-vivid image preserves the director’s intent, optimizing image quality to ensure no distortion or over-processing.

Cinematic atmosphere in your home. HDR10 Pro ensures every movie is presented in its true glory, with extremely accurate colors and contrast for more immersive viewing experiences.

Immersive HGiG gameplay remains smooth at high speed with ALLM, and eARC ensures amazing sound quality.
*HGiG is a voluntary group of companies from the gaming and television industries who create and make publicly available guidelines to improve the consumer gaming experience in HDR.
**Support for HGiG may vary by country.

Don’t stop to use Game Optimizer and Game Dashboard. Game Dashboard is only enabled when both “Game Optimizer” and “Game Dashboard” are enabled.

Thousands of game worlds right at your fingertips. Explore an epic library of cloud-based games and stream instantly without ever losing time from your game on downloads or updates.
*Supported partnerships may vary by country.
**GeForce NOW subscription may be required.
***Boosteroid subscription may be required.
| Model | 43UT81006LA |
|---|---|
| Manufacturer | LG |
| Color | Black |
| Screen Size | 43″ |
| Display Technology | LED LCD |
| Electronic Display Category | Television |
| Energy Efficiency Class SDR | G |
| Energy Consumption SDR | 54 kWh |
| Energy Efficiency Class HDR | G |
| Energy Consumption HDR | 83 kWh |
| Screen Size | 108.00 cm |
| Resolution | 4K UHD |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Release year | 2024 |
| Operating System | webOS |
| Curved | No |
| Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Twin Tuner | No |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI ARC | 1 |
| Satellite Connection | No |
| USB Ports | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | No |
| VESA-Mount | 200 x 200 |
| Net Weight (TV + Stand) | 10 kg |
| Dimensions With Out Stand (LxWxH) | 57.1 × 967 × 564 mm |
| Dimensions With Stand (LxWxH) | 249 × 967 × 629 mm |
| Guarantee | 2 years |







