Description
Years of commitment to innovation cannot be replicated overnight. OLED’s world-leading, uniquely designed alpha chipset elevates the viewing experience.

The alpha 9 AI Gen7 processor chip redefines OLED with enhancements that add transformative, yet realistic detail.

An image tailored to what you like. Choose your favorite images and the AI Picture Wizard creates an image tailored exactly to your unique taste from 85 million possibilities. Then it saves it to your profile.

The sound system detects the layout of your room and where you are sitting to create a dome of sound around you, ideally tuned to the unique acoustics of your room.

Whether day or night, Brightness Control detects the light in your space and balances the image accordingly for clear, crisp images.

AI Super Scaling – AI adjusts the resolution
After frame classification, AI Noise Reduction and AI Super Resolution realistically enhance scenes.

Director Processing – Preserves colors
Appreciate films with a clearer depiction of the color gradation and emotional nuances that the director had in mind.

Experience an amazingly immersive experience of a virtual 11.1.2 surround sound system.

Voices prevail in the noisy scene
Even in exciting scenes, hear the main character’s voice above the action with the support of AI Voice Remastering.

Impressive sound that fills the room
AI processor improvements give you a powerful Dynamic Sound Booster.

Sound that matches what you’re watching
Adaptive Sound Control balances sound according to genre in real time for rich clarity.

Brightness Booster’s improved Light Boosting Algorithm brightens the image with even greater clarity.
*Brightness varies depending on order and size.

Scenes come to life clearly in the places where the darkest shadows and brightest lights combine.

100% color intensity enhances rich hues, while 100% color fidelity preserves shadows without distortion.
*LG OLED panel is certified by Intertek for 100% color accuracy measured in CIE DE2000 with 125 color patterns.
**Display Color Gamut Volume (CGV) is equivalent to or exceeds the CGV of the DCI-P3 color space as verified by the independent company Intertek.

A minimalist design with narrow bezels ensures a clean presence for elegance and your undivided attention.

Experience a TV created for you with My Profile, AI Picture Wizard, AI Concierge and Quick Cards.

Transform movie night. Dolby Vision’s ultra-vivid picture combines with FILMMAKER MODE to preserve the director’s intent, optimizing image quality, ensuring there’s no distortion or over-processing.

Hear the action all around you with the unparalleled clarity, intricate detail, and spatial depth of Dolby Atmos.

Banish stuttering and lag with AMD FreeSync Premium, G-Sync compatibility, 144 Hz mode, and built-in VRR.

Don’t stop to use Game Optimizer and Game Dashboard. Game Dashboard is only enabled when both “Game Optimizer” and “Game Dashboard” are enabled.

Thousands of game worlds right at your fingertips. Explore an epic library of cloud-based games and stream instantly without ever losing time from your game on downloads or updates.
*Supported partnerships may vary by country.
**GeForce NOW subscription may be required.
***Boosteroid subscription may be required.
| Model | OLED42C45LA |
|---|---|
| Manufacturer | LG |
| Color | Black |
| Screen Size | 42″ |
| Display Technology | OLED |
| Electronic Display Category | Television |
| Energy Efficiency Class SDR | G |
| Energy Consumption SDR | 52 kWh |
| Energy Efficiency Class HDR | G |
| Energy Consumption HDR | 90 kWh |
| Screen Size | 106.00 cm |
| Resolution | 4K UHD |
| Refresh rate | 120 Hz |
| Release year | 2024 |
| Operating System | webOS |
| Tuner | DVB-T2, DVB-C, DVB-S2 |
| Twin Tuner | No |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI ARC | 1 |
| Satellite Connection | Yes |
| USB Ports | 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| VESA-Mount | 300 x 200 |
| Net Weight (TV + Stand) | 10.1 kg |
| Dimensions With Out Stand (LxWxH) | 41.1 × 932 × 540 mm |
| Dimensions With Stand (LxWxH) | 170 × 932 × 577 mm |
| Guarantee | 2 years |







