Description
Izzy 402 citrus press with 100W power and 2 ergonomic cones for large and small fruits, with clockwise and counter-clockwise rotation for maximum extraction. It provides you with great ease of use since it is automatically activated by pressing the cone and offers the possibility to collect up on your glass. In addition, features Anti-Drip system & Anti-Dust cover and all no mechanical parts are BPA Free ensuring maximum hygiene and are dishwasher safe.
Easy and convenient

Squeezing couldn’t be any easier and faster, just plug in the power cable, press the citrus fruit of your choice onto the pressure cone and off you go. The press is automatically activated when you apply pressure. You don’t have to operate any other button. In addition, the stainless filter guarantees durability and ensures maximum hygiene, while with a power of 100W, it has exactly the power needed to remove even the last drop of juice from your oranges.
Functionality

It has 2 cones for small and large citrus fruits, with double rotation, completely extracting all the juice. The large cone is suitable for large fruits such as grapefruit, oranges, while the small cone is suitable for smaller fruits such as lemons, limes, etc. In addition, the protective cap protects the citrus press from dust when not in use, while all plastic components that may come into contact with food are BPA-free and are dishwasher-safe.
Specifications
| Model | 223144 |
|---|---|
| Manufacturer | Izzy |
| Color | Silver |
| Power | 100 W |
| Capacity | 1 l |
| Net Weight | 1 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 200 × 178 × 240 mm |
| Guarantee | 2 years |







