Description
Magic Bullet MBR06B blender has everything you need to make great smoothies every day. With 200W power, mix even the hardest ingredients such as seeds, nuts and other super foods easily and quickly, while it has 2 BPA Free cups for optimal hygiene with a capacity of 355 ml and 560 ml.
Compact & Practical

The Magic Bullet blender is compact, but practical! It is extremely simple and easy to use and works with 3 simple steps: Push – Twist – Stir. From now on, you will enjoy all the vitamins and nutrients of the fruits and vegetables that “fall” into your blender!
Maximum hygiene

Both blender cups are BPA-Free, meaning they are made from a strong and durable material, safe to blend and drink from, and are dishwasher safe. The Nutribullet MBR06B has a 355 ml cup and a 560 ml cup.
On the box

Package includes 1 x Quick Start Guide, 1 x Lid, 1 x Flat Lid, 1 x 355ml Cup, 1 x 560m Cup, 1 x Stainless Double Blade, 1 x Motor Base.
Specifications
| Model | MBR06B |
|---|---|
| Manufacturer | NutriBullet |
| Color | Black |
| Power | 200 W |
| Capacity | 560 ml |
| Speeds | 1 |
| Ice Crush | No |
| Net Weight | 2.48 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 300 × 300 × 1,140 mm |
| Guarantee | 2 years |





