Description
Quickly chop fruits, vegetables, nuts and boiled pulses with the KitchenAid 5KFC0516 multi-chopper which is designed to be easy to use and versatile. This mini food chopper is lightweight and compact, with an 1190 ml bowl that features a flow spout and handle. For processing, hold your thumb on the lid and chop, mix, puree ingredients with the multipurpose stainless steel blade, choose from 2 speeds, with a pulse function for coarse or fine results, while the lid, bowl and the blade is BPA free and dishwasher safe.
Perfect Size

Great for quickly chopping ingredients, preparing dressings and sauces, and so much more. Use the Mini Food Processor to chop raw fruits and vegetables or nuts, and mince parsley, chives, or garlic for easy preparation in your favorite recipes. Purée cooked fruit or vegetables to make baby food or to use as bases for soups or sauces. With a compact, lightweight design, in-bowl storage and cord wrap, it’s handy to keep on the side or in the cupboard.
Speed Control

A simple two speed, pressure sensitive control. Just increase the pressure for more power, helping ensure you won’t overprocess your chopped ingredients and you want to chill your drinks with perfect crushed ice just use the Ice Crush function.
Mayonnaise

Now you can add an extra dimension to your sauces with the freshest ingredients as it’s simple to make delicious, fresh homemade mayonnaise with the mayonnaise attachment. Whisk, stir and even make whipped cream in just 30 seconds (based on 1 cup of heavy cream).
Stainless steel blade

KitchenAid’s mini chopper features a high quality stainless steel blade to chop raw fruits and vegetables or nuts, and mince parsley, chives, or garlic, purée, cooked fruit or vegetables.
Specifications
| Model | 5KFC0516BOB |
|---|---|
| Manufacturer | KitchenAid |
| Color | Black |
| Power | 240 W |
| Capacity | 1.19 l |
| Speeds | 2 |
| Ice Crush | Yes |
| Net Weight | 1.4 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 160 × 178 × 254 mm |
| Guarantee | 2 years |









