Description
Rowenta Silence Force bagless vacuum cleaner, ideal for all homes, since it has strong performance for quick and easy cleaning, while its compact and lightweight design makes it very easy to move around. Features high-performance EffiTech motor for highly efficient and hassle-free cleaning experience and double filtration system to minimize dust and allergens from being circulating in your home. In addition, it has a telescopic tube with ergonomic handle, automatic cable winding and Clean Express system for effortless cleaning and maintenance.
Perfomance

This Rowenta Cyclonic Vacuum Cleaner offers the perfect combination of stylish design and functionality and is perfect for everyday use. It is equipped with a high-performance EffiTech Motor System with a high-efficiency suction head that puts 3A performance at your fingertips, ensuring you of highly efficient and hassle-free cleaning experience with outstanding results. Furthermore, it has grade A dust re-emission rating, which assures you of clean exhaust air.
Perfect cleaning

This Rowenta Vacuum Cleaner comes with two layers of filtration that does the perfect job of capturing the smallest of dust particles emitted by the motor, for thorough cleaning throughout the house. Furthermore, this vacuum cleaner features an advanced mono-cyclonic system that makes sure the filters are not clogged, making sure the cleaning performance is maintained.
Convenience

This Rowenta Vacuum Cleaner is engineered with precision and is incredibly simple to use. It comes with an integrated brush with 8.8m radius and an easy to clean dust container, helping you get through your cleaning tasks in quick time. Moreover, it has a compact and lightweight, which facilitates easy placement in your store-room or even in the cupboard. This vacuum cleaner has a massive dust storage capacity of 2.5L, saving you from the hassle of cleaning it now and then.
Parquet nozzle

The vacuum includes in the package an additional nozzle designed to care for your wooden, parquet or laminate floors, while the soft brushes and felt wheels enable you to clean delicate surfaces without scratching.
Specifications
| Model | RO7236 |
|---|---|
| Manufacturer | Rowenta |
| Color | Black |
| Power | 550 W |
| Capacity | 2.5 l |
| Bagless | Yes |
| Ideal for Pets | No |
| Noise Emission | 69 db |
| Cable Length | 6.2 m |
| Net Weight | 7.19 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 313 × 455 × 285 mm |
| Guarantee | 2 years |








