Description
Rowenta RR9075 X-Plorer Series 130AI is a slim robot vacuum cleaner with a height of just 8 cm that works with smart laser navigation for methodical cleaning and a noise level of just 60 dB. Features a 4 in 1 cleaning system consisting of 2 side brushes for corners and hard-to-reach places, a central brush for dust and dirt, powerful motor and mopping function. In addition, with a 100 ml water tank and 3 different mops (standard, pet and allergy) you can easily clean the whole house, while it can be adjusted according to your own wishes through the app in terms of zones, virtual walls, intensive cleaning and more, while it is also compatible with various voice control systems. Finally, the powerful and durable lithium-ion battery lasts up to 120′, while the device charges itself and is fully charged again in 3 hours.
Animal & Allergy Care

Keep your home spotlessly clean by using the Animal Turbo brush in combination with a standard cloth for regular use, the Animal Scrub mop to remove pet dirt and the Allergy electrostatic cloth to wipe up small particles. In addition, with the high efficiency filter you ensure that you protect your home from allergies by retaining up to 99.9% of allergens.
Smart navigation

The X-Plorer robotic vacuum cleaner works with intelligent laser navigation for methodical cleaning, without circling the house pointlessly. In addition, thanks to artificial intelligence it has a self-learning technique and can provide a personalized experience with habit-based from previous cleaning sessions and scheduling recommendations, automatic no-go zones etc. Finally, through the application you can personalize its operation and choose a no-go zone, an intensive cleaning zone and much more.
4-in-1 cleaning action

This robotic vacuum offers you a unique 4-in-1 cleaning action. It is equipped with two slightly more protruding side brushes for corners and hard-to-reach places, a central brush for dust and dirt, a powerful motor for reliable suction power and the Aqua Power system for mopping floors.
Long-term autonomy

The powerful and long-lasting lithium-ion battery offers up to 120 minutes of autonomy after a full charge, enough to clean up to 120 m2. In addition, the charge & go function ensures that when the battery is almost empty, it charges independently and then continues the cleaning session where it left off.
Quiet operation

Enjoy a quiet cleaning experience for the whole family, thanks to the silent operation with a noise level of only 60 dB(A), which is lower than the level of everyday conversation,
Specifications
| Model | RR9075 |
|---|---|
| Manufacturer | Rowenta |
| Color | Black |
| Power | 50 W |
| Capacity | 500 ml |
| Power Levels | 4 |
| Ideal for Pets | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Noise Emission | 60 db |
| Autonomy | 120 minutes |
| Charging time | 3 hours |
| Suction | 2.300 pa |
| Cleaning Modes | Mopping and Cleaning |
| Net Weight | 3.65 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 342 × 342 × 80 mm |
| Guarantee | 2 years |








