Description
Izzy Family Grill Sandwich Grill, 2100W and non-stick removable ceramic grill plates for easy cleaning, dishwasher safe. Features temperature control with 5 power levels, large baking surface 310 x 220 mm, 3 adjustable grilling positions with 180⁰ opening, vertical storage, easy-clean non-stick coating aluminum plates with grease drain grooves in fat collector and uniform baking thanks to the flexible joint.
Ceramic Plates

The ceramic coating offers fast and healthy cooking, without burdening the food with harmful ingredients, while they can be removed with one movement so that you can clean them easily.
3-in-1

Healthy cuisine, quick cuisine, delicious cuisine – the contact grill’s three grilling positions open up virtually boundless possibilities for trying out creative ideas. Closed as a contact grill, open as a table grill, with top and bottom heat to bake, gratinate or warm up – for frying, grilling, gratinating or heating. Juicy steaks, tasty hamburgers, crispy, golden brown satay skewers, toast, paninis, sandwiches or focaccia – enjoy whatever takes your fancy. In addition it features grilling plates that can be used on both sides making them especially suitable for low fat grilling. Delicious, low-fat and healthy.
Adjustable Temperature

A grill that covers all preferences – with the adjustable thermostat, you can choose the ideal temperature for each meal. Food is cooked evenly on both sides for perfect results. Steaks cooked to perfection, well done on the outside and pink on the inside. Quick, clear, easy – and without annoying grease splatters.
Specifications
| Model | 223235 |
|---|---|
| Manufacturer | Izzy |
| Color | Red |
| Power | 2100 W |
| Cooking Area | 682 cm² |
| Removable Plates | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Net Weight | 4 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 410 × 400 × 130 mm |
| Guarantee | 2 years |







