Description
Braun IS5245BL steam station from CareStyle 5 series with 2400W power and 140gr/min steam output for easy and fast ironing. Features light iron with 3D FreeGlide soleplate for easy gliding, Smart iCare technology that protects fabrics from burning, without switching temperature settings and Eco, iCare, Turbo mode & Αuto-Οff functions. In addition, it has an integrated FastClean descaling system, to act immediately, easily cleaning the iron and removable 2L water tank for long-lasting ironing.
Smart iCare

Iron everything from silk to denim without having to adjust the temperature each time. Now, thanks to Smart iCare technology, no selections or settings are required, so there’s no need to pre-separate clothes or wait for the iron to heat up and cool down. In addition, thanks to Smart iCare technology, we guarantee that this iron will never cause burns on any fabric being ironed.
3D FreeGlide

Enjoy the experience of relaxing ironing without much effort thanks to the 3D FreeGlide ceramic soleplate which offers excellent gliding performance on any fabric. In addition, the new design is uniquely slim with a pointed tip that allows the most inaccessible areas such as buttons to be ironed, , while also being non-stick, scratch-resistant and easy to clean.
FastCare

Now you don’t have to worry about cleaning and maintaining your steam station thanks to the patented removable Scale Collector that collects the scale particles for long-lasting steam performance and easy crease removal. The FastCare system will notify you by activating the corresponding light and also by means of an audio message, when it needs to be emptied, while the removal of the scales is done in an easy way and in just a few seconds.
Specifications
| Model | IS5245BL |
|---|---|
| Manufacturer | Braun |
| Color | Blue |
| Power | 2400 W |
| Pressure | 7.00 bar |
| Steam Output | 140 g/min |
| Steam Boost | 480 g/min |
| Tank Capacity | 2 l |
| Vertical Steam | Yes |
| Cable Length | 1.8 m |
| Guarantee | 2 years |








