Description
Are you looking for an efficient vacuum cleaner that will help you keep your entire home tidy? The Midea P7 Flex is sure to meet your expectations! The stick vacuum cleaner provides suction power of up to 150AW and is equipped with a flexible tube, which will make it easier for you to vacuum under furniture. It also features a 4-stage filtration system and a run time of up to 70 minutes. The kit also includes several interchangeable brushes and 2 different head rollers for the main brush, one for hard floors and the other for carpets.
Powerful cleaning

Responsible for the efficient and reliable operation of the vacuum cleaner is a high-quality BLDC motor, which operates at speeds of up to 120,000rpm and stands out for its 450W power. It is thanks to it that the device can provide a suction power of about 150 watts. As a result, the floors in your home will shine clean! Say goodbye to dust, hair, dander and crumbs hidden in the carpet fibers – the P7 Flex will deal with them in no time.
Flexible cleaning

Thanks to its cordless design, you can easily move the vacuum between rooms or take it to the garage, as it is surprisingly light, weighing only about 2.3 kg. You can easily lift it up to clean the ceiling or high shelves, while the Flex hose allows you to conveniently clean floors under furniture, without bending over!
Rollers for Carpets and Hard Floor

Are there floors and carpets in your home? No problem, the P7 Flex vacuum cleaner will work perfectly on all kinds of surfaces as it comes with 2 easily interchangeable cleaning heads. The soft brush roll is perfect for cleaning hard floors without damaging or marking the surface, while the other is equipped with rigid nylon and high-elastic fiber strips to be able to deep clean the carpet. Additionally, the LED headlight provides increased visibility so you can see through dust and dirt.
Long working time

Don’t worry about having to charge your vacuum cleaner frequently. You don’t have to take excessive breaks in cleaning anymore! The P7 Flex is equipped with a powerful battery that allows it to run for about 70 minutes per charge (depending on the mode). This is enough to thoroughly vacuum the floors even in a large apartment! To charge the device, use the included adapter. It is also possible to disconnect the battery if needed.
Effective filtration

The stick vacuum cleaner uses a 4-stage filtration system with a HEPA filter, with which it effectively eliminates even extremely fine dust particles. Also noteworthy is the 0.65-liter waste tank, which prevents the proliferation of germs and secondary contamination through the use of antibacterial material with Ag+ ions.
Specifications
| Model | MP07EUBK |
|---|---|
| Manufacturer | Midea |
| Color | Black |
| Power | 28.80 V |
| Capacity | 600 ml |
| Suction Power | 150 pa |
| Power Levels | 3 |
| Display | No |
| Ideal for Pets | No |
| Noise Emission | 80 db |
| Power | 450 W |
| Battery | 2500 mAh |
| Autonomy | 70 minutes |
| Charging time | 4-6 hours |
| Operating time | 10, 20, 70min |
| Net Weight | 2.3 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 237 × 278 × 1,180 mm |
| Guarantee | 2 years |






