Description
Vacuuming is a breeze with the X-Pert 7.60 Animal. With a powerful 140W motor for maximum efficiency and an extremely low weight — only 1.2kg when the rechargeable vacuum cleaner is used as a handheld vacuum cleaner — the X-Pert 7.60 Animal offers the perfect combination of performance and comfort. It also features a high-performance LED suction pad for deep cleaning, a runtime of up to 45 minutes, and a special hair attachment that makes it ideal for pet owners.
Flex

The Rowenta X-Pert 7.60 Animal has excellent performance enhanced by state-of-the-art technology, automatically adjusting its suction power according to the type of floor for optimal cleaning results every time, while its flexible design allows it to get everywhere easily and quickly, even under low furniture, without bending thanks to the advanced two-way Flex technology.
High performance

Lightweight design

The Rowenta RH6A83 is an elegant and slim rechargeable vacuum cleaner, weighing only 1.2Kg when used as a handheld vacuum cleaner, for extremely relaxing cleaning and absolute comfort in your everyday life.
Hygiene

The dust container has a large capacity for less frequent emptying and easy maintenance, while the durable air/dust separation technology and filtering of 99.9% of tiny dust particles, allergens and mites gives you hygienic and deep cleaning.
Specifications
| Model | RH6A83 |
|---|---|
| Manufacturer | Rowenta |
| Color | Red |
| Power | 18.00 V |
| Capacity | 440 ml |
| Suction Power | 30 pa |
| Power Levels | 2 |
| Display | Yes |
| Ideal for Pets | Yes |
| Noise Emission | 81 db |
| Charging Time | 3 hours |
| Autonomy | 45 minutes |
| Net Weight | 3 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 248 × 249 × 1,138 mm |
| Guarantee | 2 years |












