Description
The Rowenta X-Pert 6.60 rechargeable stick vacuum cleaner offers an innovative cleaning experience, with a motorized brush head with LED lights and cutting-edge technology for easy cleaning. It comes with a long-lasting 45-minute battery with easy settings – automatic Eco and Surface speeds, along with Boost mode for all your deep cleaning needs, to provide a lightweight and portable cleaning solution for a spotless home in no time.
Fast and powerful results

Features motorized brush head with LED lights for better visibility and cyclonic technology with a 100W motor for consistent performance. In addition, automatic Eco and Surface speeds and the Boost function give you more flexibility to adjust the power according to the surface you are cleaning, while with 45 minutes of autonomy you have enough time to clean your space.
Freedom of movement

With the Stop & Go position, you no longer have to put the tube on the floor when you vacuum furniture with the hand vacuum cleaner: the tube and the brush remain in an upright position by themselves
Practical accessories

A sofa brush for vacuuming beds and sofas, a crevice tool for tight corners, two easy built-in brushes for all surfaces without leaving scratches, and a wall-mounted base for charging and storing the product
Specifications
| Model | RH6837 |
|---|---|
| Manufacturer | Rowenta |
| Color | Purple |
| Power | 18.00 V |
| Capacity | 550 ml |
| Suction Power | 25 pa |
| Power Levels | 2 |
| Ideal for Pets | No |
| Noise Emission | 85 db |
| Runtime | 45 minutes |
| Charging Time | 4 h |
| Net Weight | 3.15 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 251 × 252 × 1,133 mm |
| Guarantee | 2 years |





