Description
Izzy Party Fun for Donuts Maker 2 in 1 with 2 plates, one plate for mini donuts & one for animals motifs. It has removable non-stick plates for easy cleaning, operation & temperature indicators, to control each stage of the preparation of your waffle, while, it gives you the possibility to wrap the cable around the base and then store it in a vertical position, saving you space!
Party Fun 2-in-1

The scent of fresh donuts, and colourful animal motifs muffins or other treats makes the hearts of young and old beat faster. When kneaded, baked and decorated, the sweet and savoury treats taste twice as good. This Izzy donut maker 2-in-1 is perfect for preparing up to 7 donuts and 7 animal motifs muffins – whether at children’s birthdays, any festivals or in everyday life. In the 2 interchangeable, non-stick plates with cavities, golden brown treats can be conjured up without paper cups.
Functionality

Enjoy delicious mini donuts or animal motifs, ideal for children’s birthdays, small snacks or celebrations with Izzy’s Party Fan! Features non-stick removable coating plates, fast preheat time with automatic temperature control and indication of operational readiness. Also, the grip handle is anti-thermal for safe handling, while the built-in cable reel ensures that the grill looks neat when not in use.
Specifications
| Model | 223769 |
|---|---|
| Manufacturer | Izzy |
| Color | Red |
| Power | 1000 W |
| Removable Plates | Yes |
| Temperature Control | No |
| Net Weight | 0.153 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 253 × 185 × 95 mm |
| Guarantee | 2 years |







