Description
The Samsung Jet 75 Easy stick vacuum cleaner is the ideal solution for effectively cleaning your home without getting tangled in cables, while it easily converts into a handheld vacuum cleaner, thus having two devices in one. It has a very powerful 550 W motor, with 3 functions, which ensures effective cleaning on all surfaces. In addition, it has a fully washable EZClean bucket with a capacity of 800 ml and a lithium battery with autonomy of up to 60′.
Cleans effectively

Clean various floor types with powerful suction. The Digital Inverter motor delivers up to 200W of suction power. The aerodynamic air system, from brush to filter, also enhances airflow, while multi-cyclonic air filtration traps fine dust particles.
Strong suction power

Clean effectively with up to 200W of suction power. The Digital Inverter motor makes the most of the airflow with the built-in ultrasonic airfoil blades. This delivers up to 550W of suction power and produces up to 200W of suction power. It also has a 10-year warranty on the Inverter motor.
Releases clean air

The multi-layer filtration system traps 99.999% of dust particles and reduces allergens. The main cyclone and metal mesh filter capture large dust particles. The Jet cyclone system and micro filter then collect fine dust particles, and a micro particle filter captures tiny dust particles.
High suction power

Enjoy clean air and excellent suction power with the high-performance Jet cyclone with multi-cyclone construction. The airflow reduces air resistance and its 9 cyclones with 27 air inlets minimize suction loss. It also traps even the tiniest dust particles that the vacuum cleaner sucks up.
Cleaning up to 1 hour

Enjoy long cleaning times without recharging. A high-capacity battery (2850mA) maintains suction for up to one hour. You can easily remove it and replace it with a spare battery for up to 2 hours of cleaning. It also maintains 70% of its original performance for up to 500 cycles.
Check quickly at a glance

Make sure your vacuum cleaner is working perfectly with the built-in digital display. You can easily check the status of the device, such as the power level and brush type. It notifies you if there are problems or obstacles in the brush bar. So you can easily check and maintain it.
Flexible charger

Store and charge your vacuum cleaner with great flexibility thanks to the 2-in-1 charging base that adapts easily and fits into any home. If you want to save space, you can mount it on the wall. Or you can use it as a standalone charger so you can simply remove the battery and charge it anywhere in the room.
Fully washable bucket

Keep the dust bin hygienically clean and empty the vacuum cleaner’s contents easily. The entire 0.8L dust bin, along with the multi-cyclonic system, can be fully washed to keep it clean and fresh. You can also easily remove it without detaching the pole from the vacuum cleaner body so you can quickly clean the dust.
Cleans hard floors

Collect dust particles from hard floors and between cracks or crevices using the Soft Action brush that includes anti-static, silver threads. The 180-degree rotating head allows you to clean all corners. It also prevents pet hair from getting tangled inside the vacuum cleaner. You can easily maintain the foot by detaching it with one push.
Specifications
| Model | VS20T7533T4/GE |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung |
| Color | Gray |
| Power | 21.90 V |
| Capacity | 800 ml |
| Suction Power | 200 pa |
| Power Levels | 3 |
| Noise Emission | 86 db |
| Consumption | 550 W |
| Battery | 2850 mAh |
| Autonomy | 60 minutes |
| Charging time | 210 min |
| Operating time | 6, 30, 60min |
| Net Weight | 2.7 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 215 × 1,130 × 250 mm |
| Guarantee | 2 years |
| Motor Guarantee | 10 years |








Reviews
There are no reviews yet.