Description
Midea KJ700G-H32 air purifier combines high performance with maximum functionality. It has HEPA filters that capture 99.97% of harmful particles and sensors that continuously measure air quality to clean it with intelligently controlled efficiency. In addition, the aerodynamic fins guarantee optimal distribution, while the air quality indicator on the digital display indicates the PM2.5 value in real time. Its excellent features are completed with 3 operating modes (auto mode, turbo mode, night mode), while it has a filter change indicator, memory function and child lock. Finally, the adjustable four-stage ventilation allows a noticeable improvement in air quality in rooms up to 88 m² or 220 m³, making it an ideal device for offices, clinics or your home.
Multi Stage Filtering

Viruses, bacteria, pollen, allergens, fine dust particles and mold down to 0.3 microns in size are eliminated by up to 99.97% in both HEPA filters. In addition, the activated carbon filter effectively neutralizes smoke, pet, kitchen and smoke odors as well as formaldehyde odors from the ambient air. Finally, the 2 Dacron prefilters filter light to moderate odors, such as household dust and animal hair.
Ionizer

During the ionization process, negatively charged ions are released which bind all pollen, dust, viruses and bacteria. In this way, the air in the room is cleaned even more effectively and additionally enriched with active oxygen.
Turbo mode

Time is an important criterion in the room air purification process. In order to provide fast cleaning results, it has advantageous functions that allow a faster distribution of clean air, thanks to the perfect combination of an optimized air flow principle.
PM2.5 value

The four-stage air quality indicator of the KJ700G-H32 makes the otherwise invisible air quality visible. In addition to the numerical display of the PM2.5 value (number of fine dust particles < 2.5 µm), a visual indicator with colour LED lights signals the degree of purity of the ambient air.
Night mode

Clean, filtered room air even during sleep is made possible by the night mode with reduced noise emission with dimmed lighting. The air current is adjusted to your sleeping requirements fully automatically and the air flow rate is set to the lowest fan stage.
Specifications
| Model | KJ700G-H32 |
|---|---|
| Manufacturer | Midea |
| Color | White |
| Power | 45 W |
| Air flow | 740 m³/h |
| Coverage | 88 m2 |
| Speeds | 4 |
| Display | Yes |
| Ionizer | Yes |
| Remote Control | No |
| Wheels | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Noise Emission | 45 db |
| CADR | 720 m³/h |
| Net Weight | 14.9 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 360 × 360 × 710 mm |
| Guarantee | 2 years |








Reviews
There are no reviews yet.