Description
The MAT-UV air purifier from MateStar was designed to improve the air quality in your home and rid you of unpleasant pollutants! It has effective 4-stage filtration to remove micro-particles, such as dust, allergens and other particles found in the air, but also to absorb unpleasant odors and gases that can be present in the air, as well as a PM2.5 sensor with an indicator so you know the quality of the air at all times. In addition, it has an Ionization function and UV technology that prevents the growth of bacteria and viruses inside the device.
UV Sterilization

The ultraviolet light of the UV lamp breaks the molecular bonds of microorganisms such as germs, viruses, fungi and bacteria that may be present inside the purifier, offering a completely healthy atmosphere in your area.
PM2.5 Sensor & Air Quality Index

The device can automatically adjust its operation according to the air quality in your space thanks to the high-tech PM2.5 sensor that detects even the smallest suspended particles, even those that cannot be seen with the naked eye! At the same time, the bright colored indicator provides reliable information about the air quality, allowing you to have absolute control at any time and also to reduce the unnecessary operation of the device, saving energy.
Ionizer

Ensure a healthy and clean atmosphere in your space and enjoy an absolute feeling of freshness as when you are in nature thanks to the built-in Purifier! The way in which the Ionizer neutralizes harmful particles in the atmosphere results in the creation of a cleaner, healthier and fresher environment, free from pollutants, dust, unpleasant odors and microorganisms.
4 Layer Filter

The high-level filter offers you effective 4-stage filtration ensures a clean atmosphere in your space, since it actively contributes to the removal of suspended particles and bacteria, as well as cleaning polluted air, reducing the possibility of allergies and diseases.
Specifications
| Model | MAT-UV |
|---|---|
| Manufacturer | MateStar |
| Color | White |
| Power | 37 W |
| Air flow | 220 m³/h |
| Coverage | 35 m2 |
| Speeds | 3 |
| Display | Yes |
| Ionizer | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Wheels | No |
| Wi-Fi | No |
| Noise Emission | 24 db |
| CADR | 208 m³/h |
| Time Delay | 8 h |
| Net Weight | 8 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 192 × 320 × 590 mm |
| Guarantee | 2 years |






Reviews
There are no reviews yet.