Description
The Braun SI3030PU steam iron from TexStyle 3 Series is designed to deliver perfect results every day, with ultra-efficient steam power and fast glide thanks to the durable FreeGlide 3D technology soleplate with ceramic coating. With up to 15% more steam, this steam iron features 2300W power for fast preheating and Self-Clean system for long-lasting steam performance. Plus, the 45gr/min steam output makes ironing easier, and with a steam shot of up to 140gr/min it will iron even the most stubborn creases.
FreeGlide 3D

Enjoy the experience of relaxing ironing without much effort thanks to the FreeGlide 3D high quality ceramic soleplate which offers excellent gliding performance on any fabric. In addition, the new design is uniquely slim with a pointed tip that allows the most inaccessible areas such as buttons to be ironed, , while also being non-stick, scratch-resistant and easy to clean.
Specifications
| Model | SI3030PU |
|---|---|
| Manufacturer | Braun |
| Color | Purple |
| Power | 2300 W |
| Steam Output | 45 g/min |
| Steam Boost | 140 g/min |
| Tank Capacity | 270 ml |
| Vertical Steam | No |
| Cable Length | 2 m |
| Net Weight | 1.2 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 120 × 300 × 150 mm |
| Guarantee | 2 years |






