Description
The Delonghi Magnifica Evo automatic machine comes to satisfy the demanding coffee lovers! Prepare your perfect espresso and foam milk recipes with the push of a button. Make coffee at the perfect temperature, with the perfect density, color and taste thanks to De’Longhi technology from bean to cup. For cappuccino lovers and all milk-based drinks, make the perfect creamy frothed milk thanks to the Latte Crema System in one go. In addition, it has a built-in grinder with 13 cutting settings and a large bean container that seals in their rich aroma, while the user-friendly menu with color icons makes it easy to use. Finally, thanks to the easy clean system, the frothed milk jug will clean itself and all residues will disappear.
One Touch

Enjoy easy user interaction thanks to the intuitive touch control panel with colour icons to deliver coffee drinks as you wish. Magnifica Evo can offer 5 drinks essentials with a single touch for greater convenience: MyLatte, Cappuccino, Espresso, Coffee and Hot Water.
LatteCrema

If you are one of those who absolutely want their coffee latte, then this Delonghi coffee maker is definitely the ideal for you! The exclusive “LatteCrema” system textures any milk so you can top your beverage with a dense and creamy milk foam, at the right temperature, with delicious results. The thermal milk carafe can be stored in the fridge and is self-cleaning
CRF Technology

Thanks to the CRF technology(Compact Reliable Fresh), the Magnifica has a compact tubeless interior. As the beans are ground instantly and for each cup separately, the internal design of the machine ensures that the coffee you drink is freshly brewed, at the central temperature and has a perfect aroma.
MyLatte function

Pour the amount of milk you want into the carafe and press the MyLatte button on the control panel. The machine detects the exact amount of milk and uses all of it, so no milk needs to be stored in the fridge.
Grind Technology

Each grinder is tested and calibrated for precise grinding and the perfect espresso preparation. The built-in grinder for freshly ground beans includes 13 adjustable grind levels to give the beans the consistency you want, depending on the drink you’re making. In addition, the stainless steel conical grinder is calibrated with 100% accuracy for perfect grinding results, while the high quality of construction guarantees you silent operation.
AutoCleaning

This coffee machine has an automatic cleaning system from residues and salts, for greater ease of use. Everything is done at the push of a button, so you don’t waste time cleaning! In addition, for maximum hygiene the compact brewing unit can be completely removed and cleaned with tap water, while cleaning the inside of the machine becomes absolutely easy.
Temperature Control

Delonghi Thermoblock system brews your coffee at the ideal temperature every time. It does this by only heating the water required for each beverage achieving perfect extraction in every cup of coffee.
Specifications
| Model | ECAM290.61.B |
|---|---|
| Manufacturer | Delonghi |
| Color | Black |
| Power | 1450 W |
| Pressure | 15.00 bar |
| Tank Capacity | 1.8 l |
| Display | Yes |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| Beans container capacity | 250g |
| Grounds container capacity | 14n |
| Max cup height | 140mm |
| Net Weight | 9.6 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 440 × 240 × 360 mm |
| Guarantee | 2 years |







