Description
The ECAM290.21.B Magnifica Evo fully automatic espresso coffee machine by Delongi embodies the DeLonghi experience with its advanced technology, authentic beverages and elegant black titanium design. Serve up the perfect Italian espresso and a variety of other coffee and milk beverages, with 7 recipes available at a touch via the intuitive color screen. Enjoy the silky smooth texture of thick and creamy milk foam thanks to the exclusive LatteCrema system.

The freshest coffee
The machine grinds your beans right before you use them to preserve the coffee aroma and leaves no coffee residue in the unit to ensure your next cup is just as fresh.


Color screen
Control panel with easy-to-use, soft-touch screen, including color icons for a variety of one-touch recipes.
LatteCrema Hot
The exclusive LatteCrema Hot complements your drinks with thick and creamy long-lasting milk foam at the right temperature for great taste in the cup until the last drop.


Wide variety of recipes
Enjoy your favorite drinks with just one touch. Wide variety of milk and coffee preparations, including 7 one-touch recipes.
| Model | ECAM290.21.B |
|---|---|
| Manufacturer | Delonghi |
| Color | Black |
| Power | 1450 W |
| Pressure | 15.00 bar |
| Tank Capacity | 1.8 l |
| Display | Yes |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| Beans container capacity | 250g |
| Grounds container capacity | 14n |
| Max cup height | 140mm |
| Hot Coffee drinks | Espresso, Long, Coffee |
| Other drinks | Steam |
| Aroma function | Yes |
| Possibility to customise length | Yes |
| Net Weight | 9.6 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 440 × 240 × 360 mm |
| Guarantee | 2 years |







Reviews
There are no reviews yet.