Description
Everyone loves glossy, smooth hair – especially when it radiates healthy looking shine. The new Shine Therapy Wide Plate straightener looks after your locks, while its extra wide plates are ideal for thick or longer hair. The advanced ceramic coated plates are infused with micro conditioners containing Moroccan Argan oil with Vitamin E, ensuring your hair not only looks sleek and shiny, but it feels amazing too. When the plates are heated, the micro conditioners are transferred to your hair through every stroke, leaving it perfectly straight as well as glossy and healthy looking!
Advanced ceramic plates

Remington hair straightener features advanced ceramic coated plates enriched with micro conditioners containing Moroccan Argan Oil with Vitamin E to help control any frizz or flyaways, leaving you with smooth and healthy looking hair every time.
Take Control

With temperature settings ranging from 150°C to an impressive 235°C, plus a speedy 15 seconds heat up and temperature settings, it is sure to straighten even the most unruly hair. A floating plate provides even pressure and alignment when styling while the hinge lock, along with the heat resistant storage pouch, makes it an ideal travel partner and easy to store. The Remington Shine Therapy features an LCD display to help you manage the temperature and get salon hair in the comfort of your own home.
Ideal for long hair

Straighten your hair more effectively than ever, even if you have thick hair or long hair with the extra wide 110×45 cm plates. Whether you are styling thick or very long hair, Shine Therapy guarantees you a flawless, long-lasting straightening effect and incredibly soft hair.
Specifications
| Model | S8550 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Color | White |
| Cable Length | 2.5 m |
| Temperature settings | 10 |
| Maximum temperature | 235 °C |
| Plate locking system | Yes |
| Fast pre-heat | Yes |
| Digital screen | Yes |
| Ceramic coating | Yes |
| Ion technology | Yes |
| Plate dimensions | 45 x 110 mm |
| Net Weight | 0.367 kg |
| Guarantee | 2 years |





