Description
Smooth, soft, super bright often means elegance and sophistication but sometimes to achieve this you risk damaging your hair. Using the straightener regularly at high temperatures can lead to dry hair with split ends. Express your style without compromising the health of your hair with the Keratin Protect straightener – a straightener that allows you to maintain the look and have soft, healthy-looking hair.
Keratin and Almond Oil

Remington S8540 features advanced ceramic coated plates infused with Keratin and Almond Oil to help control any frizz or flyaways, leaving you with smooth and healthy looking hair every time.
Take Control

With temperature settings ranging from 150°C to 230°C, plus a speedy 15 seconds heat up and temperature settings, it is sure to straighten even the most unruly hair. The Remington Keratin Protect features an LCD display to help you manage the temperature and get salon hair in the comfort of your own home.
9 Heat Settings

The straightener has 9 temperature settings and you can adjust it according to your needs. The PRO+ temperature, on the other hand, allows you to style at a low temperature of 185°C, suitable for those who take great care of their hair.
Specifications
| Model | S8540 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Color | Gold |
| Cable Length | 1.8 m |
| Temperature settings | 9 |
| Maximum temperature | 230 °C |
| Plate locking system | Yes |
| Fast pre-heat | Yes |
| Digital screen | Yes |
| Ceramic coating | Yes |
| Ion technology | Yes |
| Plate dimensions | 20 x 90 mm |
| Net Weight | 0.624 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 370 × 156 × 85 mm |
| Guarantee | 2 years |





