Description
With Remington Curl & Straight Confidence, you can achieve polished, sleek and perfectly straight hair effortlessly at home. It’s unique twisted plates help those that normally struggle to curl their hair with straighteners to instead curl with confidence. Its intuitive design means it requires minimal technique to create your look, while the smooth, round outside housing instantly cools hair and sets long-lasting curls. With 5 temperature settings ranging from 150°C to an impressive 230°C, plus a speedy 30 seconds heat up, the Remington Curl & Straight Confidence is sure to straighten even the most unruly hair, looking like your best you has never been easier.
Curl & Straight

Curl & Straight Confidence with its unique rotating plates offers you optimal styling and straightening results. This specially designed all-in-one solution allows you to create curls that require minimal technique, curls that impress and even a super sleek, straight style. With Curl & Straight Confidence, whatever style makes you feel like you is in your hands.
Stay in control

With a digital display that has 5 temperatures ranging from 150° and 230°, you can select the optimum temperature for your hair. Plus with a fast heat-up time meaning it’s ready to use in 30 seconds, you can start creating sought after styles in seconds. It also has a temperature boost function for if you need a little extra heat to help you ‘Get Your You On’.
Advanced Ceramic Ultra

The Curl & Straight Confidence features an advanced ceramic ultra coating that is now 75% smoother for even better straightening results. Its ultra-smooth, ceramic coated plates are infused with anti-static tourmaline to create an effortless glide and frizz-free shine, leaving you turning heads.
Convenience

The Curl & Straight Confidence has easy-grip cool tips that take care of protecting your fingertip, heat resistant storage sleeve, and automatic safety shut off after 60 minutes – which means you can leave the house with peace of mind that you look incredible, and that your new favourite tool is safely switched off.
Specifications
| Model | S6606 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Color | Black |
| Temperature settings | 5 |
| Maximum temperature | 230 °C |
| Plate locking system | Yes |
| Fast pre-heat | Yes |
| Digital screen | Yes |
| Ceramic coating | Yes |
| Automatic safety shut-off | Yes, 60 minutes |
| Fast heat up | Yes, 30 seconds |
| Net Weight | 0.454 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 372 × 166 × 86 mm |
| Guarantee | 2 years |







