Description
Remington Wet 2 Straight Hair Straightener is a 2-in-1 styling product for drying and smoothing hair. It is suitable for use on wet and dry hair and has a high-quality ceramic coating enriched with heat-activated anti-frizz micro-agents that protect the hair from frizz. The extra wide, 110 cm long and spring-mounted styling plates ensure even pressure on the hair. In addition, it’s equipped with a digital display with 10 temperature settings from 150-235°C and 15 seconds heating time and for maximum safety, the straightener switches off automatically after 60 minutes.
Advanced ceramic plates

Remington hair straightener features advanced ceramic coated plates enriched with micro conditioners containing Moroccan Argan Oil with Vitamin E to help control any frizz or flyaways, leaving you with smooth and healthy looking hair every time.
Speedy Styling

Featuring longer length extra-wide plates 110×50 mm, this hair straightener allows you to straighten more hair with every stroke, incorporating wider sections, right from the roots to the ends, making getting ready so much faster. Suitable for thicker and longer hair, styling time is greatly reduced, giving you more time to show off your gorgeous, silky smooth, super shiny locks.
Take Control

With temperature settings ranging from 150°C to an impressive 235°C, plus a speedy 15 seconds heat up and temperature settings, it is sure to straighten even the most unruly hair. A floating plate provides even pressure and alignment when styling while the hinge lock, along with the heat resistant storage pouch, makes it an ideal travel partner and easy to store. The Remington Wet 2 Straight features an LCD display to help you manage the temperature and get salon hair in the comfort of your own home.
Specifications
| Model | S7350 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Color | Light Blue |
| Temperature settings | 10 |
| Maximum temperature | 230 °C |
| Plate locking system | Yes |
| Fast pre-heat | Yes |
| Digital screen | Yes |
| Ceramic coating | Yes |
| Ion technology | Yes |
| Plate dimensions | 45 x 110 mm |
| Net Weight | 0.42 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 362 × 54 × 54 mm |
| Guarantee | 2 years |





