Description
• 35+ one-touch drinks, incl. cold brew, filter-style, cappuccino & hot milk
• 5″ full-touch color display with step-by-step guidance
• Bean Adapt Technology adjusts grinder and brewing for optimal extraction
• Cold Extraction + LatteCrema Hot/Cool systems for temperature versatility
• 4 user profiles, app control via My Coffee Lounge & programmable recipes
• Large capacity: 2.2 L tank, 500 g hopper, 14‑cup ground container, 19‑bar pump


4 user profiles
Create your own personal profile, choose the color scheme and icon you like and customize your favorite drinks exactly the way you want them. With the ‘My’ feature you can personalize your drinks even further to enjoy your favorite just the way you like it. Create your own Coffee Routine and PrimaDonna Aromatic will automatically prepare your favorite beverage according to the time of day with just one touch.
Freshly ground coffee
The built-in grinder has 13 adjustable options to tailor your coffee to your own preferences. With just one touch, it grinds your coffee at brewing time so you can enjoy freshly ground coffee with all its flavors. Set the grinder from the coffee maker screen or via the Coffee Link App. Alternatively, you can use ground coffee instead of coffee beans.
| Model | ECAM630.75.TSM PrimaDonna Aromatic |
| Drink Options | 35+ hot & cold options |
| Display | 5″ full‑touch colour TFT |
| Milk System | LatteCrema Hot & Cool |
| Cold Brew Tech | Cold Extraction system |
| Grinder | Integrated, Bean Adapt optimized |
| Pump Pressure | 19 bar |
| Water Tank | 2.2 L removable |
| Bean Hopper | 500 g |
| Ground Container | 14 servings |
| User Profiles | 4 programmable |
| Connectivity | My Coffee Lounge App |
| Dimensions | 262 × 463 × 407 mm |
| Weight (unboxed) | 13 kg |
| Power | 1450 W, 220–240 V |
| Warranty | 2 years (EU) |








Reviews
There are no reviews yet.