Description
Enjoy barista-quality coffee in the comfort of your home with the Bambino™ Plus Coffee Machine. Features simple interface with volumetric shot control, innovative ThermoJet® heating system achieves the optimum extraction temperature in 3”, low pressure pre-infusion followed by 9 bar extraction and manual milkfrother with powerful 130°C steam for easy silky microfoam.
4 Keys Formula

Our espresso machines are designed to use the right dose of freshly ground beans, ensure precise temperature control, optimal water pressure and create true microfoam milk essential for latte art. You’re only a touch away from getting the 4 keys formula used by professional cafe machines.
ThermoJet®

Innovative ThermoJet® heating system achieves the optimum extraction temperature in 3 seconds. Ready to make your best coffee without the wait. Uses up to 32% less energy annually compared to a Thermoblock heating system.
Micro-Foam Milk Texturing

The powerful 130°C steam wand performs at the level that allows you to hand texture micro-foam milk that enhances flavour and enables creation of latte art.
Precise Espresso Extraction

Digital temperature control (PID) delivers water at precisley the right temperature, ensuring optimal espresso extraction. Full bodied coffee with rich and complex flavours is created using the ideal dose of 18g of freshly ground beans delivered by a professional style 54mm stainless steel portafilter.
Low Pressure Pre-Infusion

An opulent, creamy and caramel coloured espresso starts with low pressure pre-infusions, followed by a high pressure (9 bar) extraction process delivered via our 15 bar Italian pump.
Specifications
| Model | SES500BSS4GUK1 |
|---|---|
| Manufacturer | Sage |
| Color | Inox |
| Power | 1600 W |
| Pressure | 15.00 bar |
| Tank Capacity | 1.9 l |
| Bluetooth | No |
| Wi-Fi | No |
| Net Weight | 731 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 362 × 194 × 304 mm |
| Guarantee | 2 years |






Reviews
There are no reviews yet.