Description

Thanks to its small dimensions, TASSIMO saves a lot of space in your kitchen. Despite its compact size, this TASSIMO can be used for the same wide range of drinks and brands as all other TASSIMO machines.

Thanks to the patented Intellibrew barcode technology, TASSIMO beverage varieties are always prepared perfectly with the right amount of water, at the right temperature and for the right brewing time.

Enjoy your hot drink even more with a sustainable machine that saves resources and energy! The TASSIMO coffee maker is made from 57% recycled plastic and its packaging consists of 94% recycled materials. When preparing the drink, the TASSIMO machine also ensures a high level of energy efficiency due to its energy class A+. In addition, the TASSIMO beverage machine is designed for long-term enjoyment and is tested for 10 years of use.

Preparing delicious hot drinks can be a breeze. With TASSIMO you can make a wide variety of delicious hot drinks, easily and with minimal effort. Simply insert a T DISC and start the fully automatic preparation using the convenient one-touch function.
| Model | TAS112E |
|---|---|
| Manufacturer | Bosch |
| Color | Black |
| Power | 1400 W |
| Pressure | 3.30 bar |
| Tank Capacity | 0.7 l |
| Automatic Cleaning | Yes |
| Display | No |
| Wi-Fi | No |
| Cable Length | 0.9 m |
| Net Weight | 2 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 320 × 171 × 265 mm |
| Guarantee | 2 years |








Reviews
There are no reviews yet.