Description
Aeg TI64IG00FB induction hob from Series 6000 with frameless design, 60cm width. Features 4 cooking zones including one FlexiBridge®, Direktouch control with 14 power levels, OptiHeat Control with residual heat indicator levels for each zone, PowerBoost & PowerSlide function, Öko Timer with shutdown function for all zones, automatic safety shut-off and safety lock for children.
FlexiBridge®

Preparing many dishes at the same time or cooking for a dinner party? This hob is made for those occasions when you need more options, with equally tasty results. Its FlexiBridge feature means you can customize your own cooking area, combining up to 4 segments with a consistent and even heat distribution. It’s ideal for large or long pans, or for cooking lots of dishes together that need extra space. And of course, it´s still great for solo after-work supper.
PowerSlide

From boiling to simmering to keeping warm: when you need repeated quick heat changes to create a dish, use PowerSlide. Simply slide your pan from heat to heat, without stopping to adjust temperatures up and down as you’re cooking. PowerSlide lets you fix different pre-set heats on part of your hob: choose your own, or use the hob’s own pre-sets.
Hob²Hood®

The Hob²Hood® function connects the hob and the hood. The cooker hood automatically adjusts the fan speed based on the heat, without lifting a finger. For powerful extraction when searing. And quieter extraction when simmering.
PowerBoost

No more waiting around for pots to boil. The PowerBoost button gives you an instant burst of heat that boils water in under 90 seconds* – that’s even faster than an electric kettle. It’s perfect for tasks like boiling potatoes, and other quick-cooking jobs too, like searing meat.
MaxiSense®

The MaxiSense® induction hob has self-sizing cooking zones. That means each zone detects the sizes and shapes of the pans you’re using, however large or small, and sends immediate heat to fit their bases exactly. So you have complete control, and the hob responds just the way you need it to.
Direktouch

Choose exactly the settings you need with a simple touch. The Direktouch system gives you direct access to the hob control, setting exactly the desired heat level.
Öko Timer

The Öko timer allows you to use energy more efficiently by making use of the residual heat of the hob during the last minutes of the cooking process.
OptiHeat Control

For each heating zone, the OptiHeat Control function detects the level of residual heat, so you can make the most of the remaining heat and optimize energy use.
Specifications
| Model | TI64IG00FB |
|---|---|
| Manufacturer | Aeg |
| Width | 60cm |
| Type | Induction |
| Cooking Zones | 4 |
| Flexible Cooking Zones | Yes |
| Total Power | 7350 kWh |
| Display | Touch |
| Wi-Fi | No |
| Cable Length | 1.5 m |
| Net Weight | 12.14 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 520 × 590 × 44 mm |
| Guarantee | 5 years |










Reviews
There are no reviews yet.