Description
Aeg TN64IA00FB induction hob from Series 5000 with frameless design, 60cm width. Features Direktouch control with 14 power levels, OptiHeat Control with residual heat indicator levels for each zone, PowerBoost function for boiling in under 90 seconds, Hob2Hood® function that connects to your hood, Öko Timer with shutdown function for all zones, automatic safety shut-off and safety lock for children.
Hob²Hood®

The Hob²Hood® function connects the hob and the hood. The cooker hood automatically adjusts the fan speed based on the heat, without lifting a finger. For powerful extraction when searing. And quieter extraction when simmering.
PowerBoost

No more waiting around for pots to boil. The PowerBoost button gives you an instant burst of heat that boils water in under 90 seconds* – that’s even faster than an electric kettle. It’s perfect for tasks like boiling potatoes, and other quick-cooking jobs too, like searing meat.
Direct access and precise settings

With the Individual Touch Controls user interface, you can control each zone individually. Simply place your pot or pan on the hob and control the heat zone using the plus or minus buttons. In addition, the built-in hob timer can be set for up to one hour and will automatically switch off the hob when the time is up. For delicious and precise results without the hassle.
MaxiSense®

The MaxiSense® induction hob has self-sizing cooking zones. That means each zone detects the sizes and shapes of the pans you’re using, however large or small, and sends immediate heat to fit their bases exactly. So you have complete control, and the hob responds just the way you need it to.
OptiHeat Control

For each heating zone, the OptiHeat Control function detects the level of residual heat, so you can make the most of the remaining heat and optimize energy use.
Specifications
| Model | TN64IA00FB |
|---|---|
| Manufacturer | Aeg |
| Width | 60cm |
| Type | Induction |
| Cooking Zones | 4 |
| Flexible Cooking Zones | No |
| Total Power | 7300 kWh |
| Display | Touch |
| Wi-Fi | No |
| Cable Length | 1.5 m |
| Net Weight | 10.35 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 520 × 590 × 44 mm |
| Guarantee | 5 years |












Reviews
There are no reviews yet.