Description
Aeg TO74IB00IB induction hob from the 6000 series with a width of 70cm. It has 4 cooking zones including a Bridge zone, Direktouch control with 14 power levels, PowerBoost function for boiling in under 90 seconds, Hob2Hood® function that connects to your hood, automatic shutdown, residual heat indicator, OptiHeat Control for each zone, digital displays, Öko Timer with shutdown function for all zones and child safety lock.
Bridge Function

Create several large surfaces to cook on with the Multiple Bridge Function in the AEG induction hob. Two zones can be paired at the touch of a button, providing a single bridge for cooking. By automatically aligning to share both temperature and time settings, it’s optimised for using large pots and pans at once.
Hob²Hood®

The Hob²Hood® function connects the hob and the hood. The cooker hood automatically adjusts the fan speed based on the heat, without lifting a finger. For powerful extraction when searing. And quieter extraction when simmering.
Direct access and precise settings

With the Individual Touch Controls user interface, you can control each zone individually. Simply place your pot or pan on the hob and control the heat zone using the plus or minus buttons. In addition, the built-in hob timer can be set for up to one hour and will automatically switch off the hob when the time is up. For delicious and precise results without the hassle.
MaxiSense®

The MaxiSense® induction hob has self-sizing cooking zones. That means each zone detects the sizes and shapes of the pans you’re using, however large or small, and sends immediate heat to fit their bases exactly. So you have complete control, and the hob responds just the way you need it to.
OptiHeat Control

For each heating zone, the OptiHeat Control function detects the level of residual heat, so you can make the most of the remaining heat and optimize energy use.
Specifications
| Model | TO74IB00IB |
|---|---|
| Manufacturer | Aeg |
| Width | 70cm |
| Type | Induction |
| Cooking Zones | 4 |
| Flexible Cooking Zones | Yes |
| Total Power | 7200 kWh |
| Display | Touch |
| Wi-Fi | No |
| Cable Length | 1.5 m |
| Net Weight | 11.25 kg |
| Dimensions (LxWxH) | 510 × 700 × 44 mm |
| Guarantee | 5 years |







Reviews
There are no reviews yet.